به بخش معرفی خدمات شناسنامه شناختی در حوزه مدارس و مراکز آموزشی خوش آمدید

یکی از بزرگترین چالشهای پیش روی والدین، ایجاد آینده ای مطمئن برای فرزندانشان است. در صورتی که تلاش و پشتکار در راه رسیدن به هدف را خوب فراگرفته باشیم و به فرزندانمان هم آموزش بدهیم، گام مهمی در راستای ایجاد آینده ای مطمئن برای عزیزانمان برداشته ایم. مشکل اینجاست که کدام هدف باید انتخاب شود؟ انتخاب کدام رشته تحصیلی در مدرسه و دانشگاه تضمین کننده آینده خوب خواهد بود؟
جامعه دائماً در حال تغییر است، و مثلاً هر از چندگاهی یکی از رشته‌های تحصیلی بر سرزبانها می افتد که پولساز است ولی بعد از مدتی بازار نیاز اشباع می‌شود و فارغ‌التحصیلان آن رشته بیکار می‌مانند. بنابراین، هدفگذاری برای فرزندانمان بر اساس آنچه دیگران می گویند ریسک زیادی دارد و ممکن است آینده آنها را تخریب کند. روشی که تمام کشورهای پیشرفته دنیا پیش گرفته‌اند، شناسایی ظرفیتها و استعدادهای کودکان و نوجوانان است. سپس بر اساس آن در خصوص طراحی آینده فرزندشان برنامه ریزی می‌کنند. از این طریق، حتی اگر احتمال کسب موفقیتهای مالی فرزندانمان کم باشد، ولی خوشوقتی، احساس پیشرفت، سرزندگی و زندگی شاد در انتظار آنها خواهد بود. البته این به شرطی است که موفقیت را کسب ثروت بدانیم. همه تلاش ما این است که با کمک ابزارهای علمی و ارائه مشاوره‌های دقیق استعدادهای نهفته کودکان و نوجوانان شما را شناسایی کرده و طی یک برنامه جامع پایش رسیدن به بالندگی آنها را تضمین کنیم.

استعدادیابی تحصیلی

استعدادیابی تحصیلی چیست؟

ممکن است فردی به دلیل مشاهده تجربه موفق یکی از اقوام، پرستیژ اجتماعی یا درآمد رشته حقوق، تمایل داشته باشد فرزندش در رشته حقوق تحصیل کرده و وکیل شود. ولی اگر فرزند وی درونگرا بوده و قدرت تعامل کلامی بالایی نداشته باشد یا اینکه دلرحم باشد، بدون شک وکیل خوبی نخواهد بود و طی دوران کاری خود گرفتار خستگی، فرسودگی و استهلاک فراوان خواهد شد. حال آنکه این فرد می‌تواند پزشک یا مشاور موفقی باشد. سالهاست که به اشتباه این تصور غلط به وجود آمده که هوش بیولوژیکی عامل موفقیت است. همه ما در اطراف خود مثالهای زیادی برخلاف این تصور می توانیم بیان کنیم. در صورتی که فرد در مسیر درستی قرار بگیرد، هوش بیولوژیکی یا همان IQ شتاب دهنده موفقیت خواهد بود. در غیر اینصورت عامل مهمی در سازش ناپذیری، ایجاد اضطراب اجتماعی و بروز رفتارهای اعتراضی خواهد بود.

به طور خلاصه می توان گفت "استعدادیابی" یعنی قرار دادن افراد در موقعیتهای مناسب به گونه‌ای که امکان بروز خلاقیت و رضایت شغلی در ایشان افزایش یابد. تلاش ما ارائه مجموعه‌ای از ابزارهای علمی در حوزه شناسایی استعدادهای افراد و سپس پایش به کارگیری آنها طی یک برنامه مدون و مشخصی بر روی بستر وب و زیرنظر روانشناسان و مشاوران متخصص است.

پایش 180 درجه و هدایت تحصیلی

زمانیکه دانش آموز به طرح پایش 180 درجه وارد می شود، در شش حوزه مختلف مورد سنجش قرار می‌گیرد. هدف نهایی این طرح هم رشد دانش آموز در تمامی ابعاد زیر است:

بسیاری از مدارس و مراکز آموزشی مدرن، برنامه‌های مختلف آموزش دانش‌آموزان را به صورت چند وجهی رصد می‌کنند که دستاوردهای مختلفی را به همراه دارد. برخی از این دست آوردها عبارت است از:

 1. استخراج استعداد‌های یک فرد در تمامی بعدهای آن؛
 2. امکان برنامه‌ریزی بلند مدت برای بکارگیری تمامی استعدادهای فرد؛
 3. بهبود روحیه دانش‌آموزان؛
 4. پرورش فرهنگ نخبه‌پروری؛
 5. ایجاد انگیزه برای یادگیری؛
 6. افزایش تعهد و مسئولیت‌پذیری دانش‌آموزان در قبال ایجاد و ساختن آینده روشن؛
 7. افزایش میل به پیشرفت و درنتیجه تلاش در جهت بهبود فعالیت‌ها؛
 8. کاهش تعارضات دانش‌آموز با خانواده و اولیاء مدرسه؛
 9. حفظ و نگهداری دانش‌آموزان از آسیب‌پذیری جامعه؛
در این رابطه، برگزاری آزمون به دلیل بهره‌گیری از تکنیک‌ها و ابزارهای مختلف در موقعیت‌های شبیه‌سازی شده، به عنوان یک ابزار کارآمد سالهاست در کشورهای مدرن مورد استفاده قرار می‌گیرد. این شرکت، با استفاده از روش‌های ارزیابی معتبر و اثربخش، توانمندی‌ها و استعدادهای دانش‌اموزان را شناسایی و میزان آن را اندازه‌گیری می‌نماید و با ارائه برنامه هدفمند دانش‌آموزان را در مسیر تعالی هدایت کرده و به صورت مستمر مورد بررسی قرار می‌دهد.

ویژگیهای شخصیتی و تحلیل رفتاری

شخصیت چیست؟

شخصیت یعنی «مجموعه‌ای از رفتار وشیوه‌های تفکر شخص در زندگی روزمره که با ویژگی‌های بی همتا بودن، ثبات (پایداری) و قابلیت پیش بینی» مشخص می‌شود. به نظر می‌رسد گوردن آلپورت، بهترین تعریف در مورد شخصیت ارایه داده است. او اشاره می‌کند، شخصیت، سازمان بندی پویایی در درون فرد است و شامل آن دسته از نظام‌های روانی - فیزیکی که رفتار و تفکر او را تعیین می‌کند. بر پایه تعاریف بالا نکاتی درباره اصطلاح شخصیت روشن می‌شود:
بی همتایی و تفاوت: شخصیت یک فرد بی‌همتاست و در عین بعضی مشابهت‌ها، هیچ دو شخصیت یکسان و همسان وجود ندارد.
ثبات داشتن (پایداری): اگر چه افراد در شرایط و محیط‌های گوناگون در ظاهر رفتار متضاد و مختلفی دارند، ولی در طول زمان (مثلاً چندین دهه) رفتار و واکنش و همچنین شیوه تفکر آنها دارای یک در ثبات نسبی دائمی است.
قابلیت پیش بینی: با توجه کردن و مطالعه رفتار و نوع تفکر اشخاص می‌توان سبک رفتاری و تفکری افراد را با احتمال زیاد پیش بینی کرد. قابلیت پیش بینی رفتار با «ثبات در رفتار» رابطه متقابل دارد.
شخصیت می‌تواند سازگار و یا ناسازگارانه باشد. «ناسازگاری» زمانی مطرح می‌شود که افراد قادر نباشند تفکر و رفتار خود را با محیط و تغییرات آن تطبیق دهند. سازگاری یا عدم سازگاری ارتباط نزدیکی با «انعطاف‌پذیری» دارد. یک شخصیت سالم با وجود ثبات و پایداری به میزانی از انعطاف‌پذیری بهره می‌برد. اما افراد ناسازگار در برخورد با موقعیت‌هایی که واکنش به آنها مستلزم تغییرات و تصمیمات جدید است، تفکر و رفتار انعطاف‌ناپذیری از خود بروز می‌دهند؛ بنابراین، اختلال شخصیت یعنی «رفتارهای ناسازگار و انعطاف‌ناپذیر در برخورد با محیط و موقعیت‌ها».

خودآگاهی

توانایی شناخت و آگاهی از خصوصیات ، نقاط ضعف¬ و قدرت ، خواسته ها ، ترس و انزجار است . به طوری که رشد خودآگاهی به فرد کمک می کند تا دریابد تحت استرس هست یا نه ، و این معمولا پیش شرط ضروری روابط اجتماعی بین فردی و همدلانه است. وقتی از احساسات و عواطف خود آگاه می شویم خلی بهتر و راحت تر می توانیم نقاط ضعف و قوت خود را شناسایی کرده و برای آن برنامه ریزی کنیم. جهت شناسایی نقاط قوت و ضعف بایستی عواملی که در ادامه می‌آید شناسایی شود.

شناخت احساسات

يكي از اجزاي مهم مهارت خودآگاهي «شناخت احساسات» است. از عوامل مهمي كه به ما كمك مي‌كند زندگي خوب و موفق داشته باشيم اين است كه خود را بشناسيم، احساس خوبي در مورد خود داشته باشيم و از كسي كه هستيم، شاد و راضي باشيم.

هوش هيجاني

يكي ديگر از اجزاي مهم مهارت خودآگاهي، پي بردن به«هوش هيجاني» خود مي‌باشد. به راستي هوش هيجاني چيست؟ هوش هيجاني عبارت است: از توانايي شما براي اكتساب و به كار گيري دانش به دست آمده از احساسات خودتان و احساسات ديگران به منظور دستيابي به موفقيت بيشتر و بهره‌مندي از زندگي كاملتر. رسيدن به چنين هوشي داراي مراحل زير مي‌باشد:

 • آگاهي از احساسات خود
 • كنترل و اعمال مديريت بر احساسات به ويژه احساسات دلتنگ‌كننده.
 • خودانگيختگي يا داشتن منبع حمايت دروني
 • همدلي يا درك احساسات و علايق ديگران و احترام گذاردن به تفاوتهاي موجود در احساسات افراد نسبت به پديده‌هاي مختلف.
 • كنترل روابط
افرادي كه هوش هيجاني بالايي دارند داراي« تفكر واگر» هستند، يعني نسبت به نظرات ديگران بي‌تفاوت نبوده بلكه آن‌ها را مورد بررسي قرار مي‌دهند و با استدلال آنها را مي‌پذيرند، يا رد مي‌كنند و يا در صورت لزوم موارد ترميمي به آن‌ها اضافه مي‌نمايند. اين افراد داراي ويژگي « خودسامانگري» هستند يعني، به ارزيابي توانايي‌هاي خود در مجموعه انساني، گروهي و سازماني مي‌پردازند و طي آن جايگاه خود را براساس نقش‌هايي كه ايفا مي‌كنند ترسيم مي‌نمايند كه براي تحقق آن، ساماندهي روابط اجتماعي از اهميت خاص برخوردار است. تجربه نشان داده كه هرگز توانمندي‌هاي افراد در كنج انزوا و عزلت به فعل در نيامده و عيني نمي‌شود. گروه، اجتماع و همنوعان بستر مناسبي هستند كه طي يك فرايند بازخوردي، رفتار افراد را شكل و جهت مي دهند.
اثرات سودمند هوش هيجاني بر در زندگی افراد را می توان به موارد زیر خلاصه کرد:
 • خودارزيابي و خودآگاهي.
 • شناخت نقاط قوت و حوزه‌هاي پيشرفت.
 • افزايش قابليت و توانمندي‌هاي اجتماعي.
 • مهارت در كسب آرامش و اعتماد به نفس

عزت نفس

از اجزاي مهم ديگر خودآگاهي « عزت نفس» يا اعتماد به نفس مي‌باشد. عزت نفس كليد اصلي بهداشت روان است. عزت نفس منوط به ميزان احترام و ارزشي است كه فرد براي خود قائل است. چنانچه قضاوت ما نسبت به ارزشهايي كه داريم مثبت باشد داراي عزت نفس مثبت و چنانچه قضاوت ما منفي باشد داراي عزت نفس ضعيفي هستيم.
اگر کسی قرار باشد به شما آسیبی بزند، زندگیتان را به هم بریزد و در روابط شما دخالت کند و یا مانع از آن شود که در رشته و حرف خود به موفقیت برسید، به احتمال زیاد آن شخص خود شما هستید.
شخصیت‌تان را شناسایی کنید، چیزی ناراحت کننده‌تر از این نیست که بفهمید کسی را که دوست داشته اید ناراحت کرده اید. کنترل خود را از دست داده اید و یا مضحکه و مسخره دیگران شده اید. تحقیر کردن، خود یکی از بزرگترین ناراحتی هاست و چیزی از این بدتر نیست که احساس کنید تحت تاثیر ضعیف‌ترین ویژگی‌های شخصیتی خود به دام افتاده اید.
حقیقت این است:
اگر کسی قرار باشد به شما آسیبی بزند، زندگیتان را به هم بریزد و در روابط شما دخالت کند و یا مانع از آن شود که در رشته و حرف خود به موفقیت برسید، به احتمال زیاد آن شخص خود شما هستید. گرایش منفی پنهان در شخصیت شما، بیشتر از همه دشمنان به شما لطمه می زند. اغلب عادات دردسر ساز از مراحل آغازین رشد نشات گرفته اند. نمی‌توانید طرز تربیت خود را تغییر دهید اما می توانید در این باره که چه کسی هستید و چه نقاط ضعفی دارید اطلاعات بیشتری به دست آورید. در این اصل به توانمندی‌ها، نقاط مثبت و ضعف‌های شخصیتی خود بپردازید، تا عوامل باز دارنده خود برای رسیدن به هدف‌هایتان را شناسایی کنید.

آموزش خانواده

والدین نقش مهم (اگر نگوییم حیاتی ) را در آمـوزش و حمایت از دانش آمـوزان داراي نیازهـاي ویـژه ي آموزشـی ایفا می‌کنند. آنها پیش از هر چیز پدر و مـادر هسـتند بـا تمامی حقوق و مسئولیت‌هاي چنین نقشی، آموزش خانواده را مي‌توان فرآيندي دانست كه با توجه به امكانات تربيتي عامي كه به طور خودجوش درجامعه وجود دارد، به صورت سازمان يافته و نظام‌مند عمل مي‌كند. زيرا جامعه و خانواده‌ها از نوعي امكانات تربيتي كه حاصل مرور زمان و كسب تجربه‌هاي مختلف در فراز و نشيب زندگي هستند، برخوردار هستند و در واقع آموزش خانواده نه تنها نقطه شروع آموزش تربيتي نيست بلكه نوعي آموزش است كه در قالب آن تجربيات علمي اوليا درخصوص برخورد با فرزندان با توجه به نيازهاي جديد جامعه ساماندهي مي‌شود.
سامانه شناسنامه شناختی اگر حاوی اطلاعات مناسب شخصیتی فرد باشد، به خوبی می‌تواند در شناسایی اثربخشی دوره‌های آموزشی مورد استفاده قرار گیرد. البته شرکت پویندگان دانش در تفسیر نتایج و اثربخشی آینده این آموزش‌ها دارای کارگروهی است که در صورت نیاز به کمک مدارس و مراکز آموزشی خواهد شتافت.

 • آموزش مدیریت رفتار والدین
 • آموزش اصول رفتار با کودک
 • آموزش اصول رفتار با نوجوان
 • آموزش ارتباط با کودک
 • آموزش ارتباط با نوجوان
 • آموزش اصلاح رفتار و جایگزینی با رفتار مطلوب
 • اجرای مهارت‌های ده گانه زندگی